Mikro TESE (Mikroskop Altında Testisten Sperm Bulunması) Nedir?

Mikro Tese; hiç sperm hücresi bulunmayan kişilerde genel anestezi altında testis dokusundan mikroskobik olarak örnek alınarak, dokudan sperm hücresi aranmasına verilen isimdir.
Erkek kaynaklı infertilite ( kısırlık ) nedenlerinden biri de menide hiç sperm bulunmamasıdır. 

Erkek kısırlığı toplumda çocuğu olmayan çiftlerin yaklaşık yarısının nedenini oluşturur. Bir başka deyişle infertil çiftlerin yaklaşık yarısında erkek faktörü sorun olabilmektedir. Azospermi (hiç sperm olmaması), retrograd ejekülasyon (geriye doğru spermlerin boşalması) gibi erkeğe bağlı olgular yanında kadına ait yaş faktörü gibi durumlarda, beklemeden tedaviye başlamak gerekebilir.

Mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi erkeklerin menisinde sperm olmasa da çocuk sahibi olmasına olanak vermiştir. Ancak bu işlemin yapılması, hastanın testislerinde sperm üretiminin az da olsa varlığını gerektirir. Yani spermlerin hastanın testislerinden elde edilmesi gerekir. Testislerden sperm elde edilmesi hastanın durumuna göre farklı metotlar uygulanarak yapılır.

Semen analizinde hiç sperm saptanmayan erkeklerde testis biyopsisi uygulanabilir. Bu işlemle sperm yokluğunun sebebinin ne olduğu ortaya konulur. Diğer bir deyişle bu yöntemle sperm yapılamadığı için mi, yoksa tıkanıklık olduğu için mi semende görülemediği ortaya konulur.

Menide hiç sperm hücresi olmamasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Doğuştan sperm kanalının bulunmaması ya da tıkanıklık olması, bazı hormonal yada genetik faktörler , radyasyona maruz kalma, kullanılan bazı ilaçlar ve sperm oluşumunu engelleyen bazı enfeksiyonların geçirilmesi gibi nedenler gösterilebilir.

Mikro TESE Nedir?

Mikro TESE mikroskop altında sperm üretilen tüplerden sperm bulma işlemidir. Mikro tese yöntemiyle tıkanıklığa bağlı olmayan yani sperm yapımında problem olan olgularda %36-%68 arasında sperm bulma şansı vardır. Mikro tese yöntemi ile daha az testis dokusu ile her biyopside sperm bulma şansı artar. Yani klasik TESE işlemine göre bu şans daha yüksektir. Ayrıca diğer bir avantajı biyopsi yapılırken testis dokusu bölgesindeki damar yaralanmalarını en aza indirir ve küçük parçalarda embriyologun daha kolay sperm bulmasına yardımcı olur.

Mikro tese nasıl yapılır

Mikro TESE yönteminde testislerin içerisinde bulunduğu kese ve herbir testisi çevreleyen kılıf küçük bir kesi ile açılır. Testis dokusundan küçük parçalar alınır. Kesilen bölümler dikilerek işleme son verilir.

Mikro tese işlemi mikroskop altında yapılan TESE işlemine verilen adtır.Tese işlemindeki gibi testis etrafındaki kılıflar açılır. Testis dokusu mikroskop ile incelenerek geniş görülen kısımlardan örnekler alınır. Kesilen bölümler dikilerek işleme son verilir. Bu yöntemin testis dokusuna genellikle daha az zarar verdiğini düşünülmektedir.

Mikro TESE’nin avantajları nelerdir

  • Testis dokusuna en az miktarda zarar vermek
  • Ameliyatta kullanılan özel mikroskop sayesinde az doku parçası alınması ile testislerin hormon üretimine olabildiğince az etki etmesi.  

Alınan doku örnekleri bazı işlemlerden geçirildikten sonra videoda da gördüğünüz gibi dokuların arasından canlı sperm hücresi elde edilmektedir. Bu hücreler tüp bebek tedavisi içerisinde mikroenjeksiyonda kullanılır ve çiftimiz bu şekilde bebek sahibi olabilir.

Bu işlemle bile bulunan spermler taneyle sayılabilecek kadar az olabilir. Öte yandan özellikle spermin çıkış yolundaki tıkanıklıklara bağlı azospermi olan vakalarda genellikle çok sayıda sperm elde edilebilir. Eğer çok sayıda sperm elde edilebilirse mikroenjeksiyon işleminde kullanılan spermlerden arta kalanlar doldurulabilir ve ileride yapılacak muhtemel tüp bebek tedavilerinde kullanılmak üzere saklanabilir. Bu sayede tekrar TESE yapılmasına gerek kalmaz. 

Hayallerinizi ertelemeyin.
Sahip olduğumuz yüksek teknoloji ve deneyim ile sizleri hayallerinize kavuşturmak için bekliyoruz. Tüp bebek tedavisinde ücretsiz ön değerlendirme için lütfen bizimle irtibata geçiniz. 02124684111 – ️05324986320

Yorum ekle